De libellen nimf ziet er eng en gevaarlijk uit, maar is dat wel zo ?


Auteur: Rudi Van Duyse

Na het verschijnen van het artikel over de staafwants, die sprekend op een wandelende tak lijkt is het nu de beurt aan een vrij groot harig dier die dat er angstaanjagend en gevaarlijk uit ziet, de libellen nimf.

DE LIBELLEN NIMF

Libellen kennen we allemaal, de sierlijk zwevende insecten die tijdens de zomermaanden in onze tuin ons nieuwsgierig een bezoekje komen brengen. Ook al komen ze soms dichtbij en zijn de meeste mensen er toch wat bang voor, want ze lijken wel op grote wespen, doen ze ons geen kwaad en prikken doen ze niet want ze hebben niets om mee te prikken, dus geen schrik van deze mooie kleurrijke insecten, geniet vooral van hun vliegbewegingen.

Maar vooraleer ze zo een prachtig mooi dier zijn moeten ze eerst het nimfen stadium voorbij en laat ons eerlijk zijn dat oogt niet echt mooi.

Volwassen libellen vrouwtjes leggen hun eieren op het water of in de steel van waterplanten. De nimfen die uit de eitjes komen eten andere waterdieren en wisselen regelmatig van vel, wel tot 10 à 15 keer toe. Ze kunnen meer dan een jaar nodig hebben om tot volle wasdom te komen. In de lente verlaat de volgroeide nimf het water langs de stengel. Zijn huid splijt en een volwassen libel komt tevoorschijn.

Als nimf zijn ze geduchte roofdieren. Ze hebben zelfs een mondstuk dat kan uitklappen zodat ze hun prooi vanop afstand kunnen grijpen. Het vangmasker wordt razendsnel uitgeklapt, minder dan 1/20 van een seconde en de eindhaken boren zich in de prooi en trekt de prooi naar de kaken waarmee ze het in stukken bijten.

Ze eten alle soorten waterdiertjes, zoals zoetwaterpissebedden, wormen, insecten larven en kleine visjes.

Zelf worden ze gegeten door salamanders, vissen en watervogels.

Ademen doen ze via kieuwen in de darmen.

Ze leven vooral onder stenen of tussen planten op en in de bodem. Ze kruipen of stoten water krachtig uit hun darm waardoor ze snel vooruit schieten.

Zij hebben een gemiddelde tot schone waterkwaliteit nodig en vooral zuurstofrijk water.

Dus blijkt dat dit grote, enge, fel behaarde dier niet gevaarlijk is voor ons en later een mooie libel zal worden die in onze buurt rond de vijver zal verblijven, zo zie je maar…